ObrázokPomysleli by ste si niekedy, že niekto napíše celú knihu o tom, ako svojich kolegov v práci presvedčiť na používanie nového softvérového nástroja alebo postupu? Ja nie. Až kým sa mi do rúk nedostala kniha od Terrena Ryana s názvom Driving Technical Change.

John Kotter by povedal, že na zmenu treba srdce. Ale Kotter nie je technik. Na rozdiel od Ryana, ktorý to zobral priam analyticky. Ak sa totiž snažíte niečo presadiť, tak od svojho prostredia dostanete podporu alebo odpor. Za ten odpor môžu ľudia, ktorých Ryan nazýva skeptici. A hneď pre nich vymyslel niekoľko kategórií. Napríklad neinformovaný, pod časovým tlakom, iracionálny, vyhorený a pod. Každá z týchto kategórií zastupuje skupinu ľudí, ktorí majú voči zmene odpor z rôznych dôvodov, a preto aj na nich platí iný postup.

Práve tie postupy alebo skôr techniky sú témou druhej časti knihy. Zjednodušene, sú to návody alebo rady čo robiť pri boji so skeptikmi. Napríklad demonštrovať použitie nástroja, vytvorenie dôvery, hľadanie synergie alebo získanie viac skúseností. Každá z týchto techník platí na niektoré kategórie skeptikov, a teda ako už možno tušíte, celé to končí maticou, kde si viete pozrieť, ktorá technika zaberá na ktorého skeptika, a tak sa rozhodnúť, čo ďalej.

Teda to je koniec druhej časti, nie knihy. Tá ešte pokračuje poslednou kapitolou o stratégii. Ako sa šach nevyhráva jedným ťahom, ani presadiť zmenu sa nedá jednou technikou. A ako je na šachovnici veľa rôznych figúrok, tak aj v praxi môžeme stretnúť viacero rôznych druhov skeptikov naraz. Ktorým skeptikom a ktorou technikou začať a ako pokračovať. To je stratégia presadzovania zmeny.

Môžno ste sa aj vy niekedy pokúšali presadiť nejakú zmenu a počuli jednu z tých štandardných odmietavých odpovedí. Ak niekomu rozprávam o agilných metódach, tak často počujem odpoveď: „To by sa u nás nedalo/nefungovalo.“ Osobne som presvedčený, že skoro ľubovoľná technika alebo nástroj sa dá použiť skoro v ľubovoľnej firme. Len to všade znamená iné množstvo času, námahy a iné postupy. A podobný prístup zvolil aj Ryan vo svojej knihe – ak sa vám nedarí, použite iný postup. A samotný prínos tejto knihy nie je v popise postupoch alebo správaní skeptikov, ale v tom, že týmto veciam dáva meno a dáva ich do súvisu. Tak sa mi možno uvedomíte, že to, čo ste použili naposledy, keď ste zavádzali nový verzionovací systém, aby ste kolegov presvedčili, niekto pomenoval a že to zapadá do väčšieho systému presadzovania zmien.