ObrázokNázov tohto článku som nevymyslel ja. Dovolil som si voľný preklad knihy s názvom Blah Blah Blah od Dana Roama. A o čom tá kniha je? O tom, že málo kreslíme, veľa rozprávame, a že líška nie je kolibrík a naopak. Ale poďme pekne po poriadku.

Dan Roam je človek, ktorý presadzuje kreslenie. Nie také to umelecké, ale skôr každodenné, praktické. Ako nástroj, pomocou ktorého môžeme riešiť problémy a navzájom komunikovať. Ak viete nakresliť aspoň obdĺžnik, trojuholník, krúžok a šípku, ste vizuálny typ (viete kresliť) a ste jeho človek. Bla Bla Bla (3B) nie je jeho prvá kniha. V skutočnosti je to už tretie pokračovanie, pričom jednotka bola The Back of the Napkin (do češtiny preložená ako Nápady na obrousku) a dvojka Unfolding the Napkin. V tejto tretej časti Dan pokračuje vo svojej teórii o tom, ako vie byť kreslenie prospešné a ako je každý z nás blízko tomu, aby ho zvládol.

3B je negatívny jav, kedy je použitých príliš veľa slov. Namiesto toho, aby sa pomocou nich podala informácia, tak sa skôr len zahmlieva alebo zavádza. Dan tvrdí, že sme zasypaní množstvom slov, ktoré sú nevyvážené nedostatkom obrazov a to spôsobuje, že komunikácia viazne a riešenia problémov tiež. Preto prichádza so sadou postupov, ako časť slov nahradiť obrazmi, vydestilovať podstatu a uľahčiť si život. Tieto nástroje sú podobné tým z predchádzajúcich kníh, a predsa trochu iné. Pôvodná myšlienka ostáva rovnaká (obrázok je rovnako dôležitý ako text), len postupy a nástroje sa posúvajú ďalej.

Zaujímavá je napríklad myšlienka, že my, moderní ľudia, sme omnoho náchylnejší používať slová ako obrazy, pretože sme v tom smere boli omnoho viac vzdelávaní. Od základnej školy absolvujeme množstvo predmetov, kde pracujeme s textom, učíme sa písať, čítať a tvoriť súvislé texty. Ale nikto nás neučí vyjadrovať myšlienky obrazom a už vôbec nie ich týmto spôsobom riešiť. Preto keď príde na lámanie chleba, omnoho radšej siahneme po slovách ako po obrazoch. Aj preto sa Dan rozhodol zostaviť vizuálnu gramatiku ako opak klasickej gramatiky jazyka. Takáto gramatika predstavuje základné stavebné kamene a postupy ich kombinovania za účelom vyjadrenia myšlienky. Napriek tomu, že to znie strašne odborne, je to veľmi jednoduchý postup.

Okrem tejto gramatiky kniha postupne prezentuje ďalšie nástroje. Ako sa dostať k obrázkom, ktoré obsahujú len podstatu alebo ako pripraviť prezentáciu (samozrejme plnú obrázkov) pre určité publikum. Roam rád formuje svoje nápady do nástrojov – dáva im nejaký vizuálny tvar a funkčnosť podobnú nástroju v našom svete (mnohofunkčný vreckový nožík, ďalekohľad, ktorým si prezriem svoje publikum a pod.). Je to zaujímavý prístup a určite má niečo do seba.

Knihu nepochybne stojí za to prečítať. Nie len, že je napísaná veľmi čitateľne (a je v nej naozaj veľa obrázkov), ale prezentované myšlienky určite stoja za ten čas. Ak už nič iné, tak po jej prečítaní budete mať určite nutkavejší pocit kresliť, ak budete musieť niekomu niečo vysvetľovať. A vo svete vývoja softvéru, kde sa to hmýri abstraktným pojmami, je také nutkanie na nezaplatenie.

A čo ten spomínaný kolibrík a líška? Líška je naša ľavá, analytická časť mozgu, ktorá miluje slová a presnosť. Kolibrík je pravá, vizuálna časť, ktorá miluje obrazy a zvláda obsiahnuť celý problém naraz. Dan opäť raz pomocou týchto zvierat vizualizoval nejaký fakt. A ideálny stav je, ak sú líška s kolibríkom v rovnováhe.