ObrázokS PHP som naposledy pracoval na vysokej. Písal som v ňom niekoľko projektov a neskôr robil diplomovku v Perle, čo je pre PHP taký starší brat. A potom dlho nič. Až teraz, po rokoch sa ku mne dostal jeden projekt. Drupal + PHP. Povedal som si: „Žiaden problém, s PHP som robil.“, a sadol si ku klávesnici. Prvý problém prišiel, keď som mal zadefinovať premennú a ja som sa pristihol pri tom, ako uvažujem, či sa používa alebo nepoužíva kľúčové slovo „var“. Keď som prekonal problémy s premennými, zasekol som sa na práci s poliami. Začalo mi byť jasné, že ak nezvládam takéto základy, tak to ďalej pôjde ešte ťažšie. Potreboval som nejaký koncentrovaný osviežovač pamäte. Niečo viac ako tutorial na webe a niečo menej ako 800-stranovú knihu.

PHP: The Good Parts od Petra Macintyre bolo to, čo som hľadal. Kniha má úžasných 174 strán, čo je pre knihy z výpočtovej techniky popisujúce nejaký programovací jazyk pomerne malé číslo. A práve ten rozsah ma zaujal. Rýchlym prelistovaním som zistil, že sú tam všetky základné témy, a tak som sa pustil do čítania.

Autor nestráca čitateľov čas vysvetľovaním a len jednoducho diktuje fakty tak, ako sú. Počnúc komentárom, údajové typy, premenné, až po prácu s databázami a súbormi. Nezaoberá sa tiež nejakým teoretickým úvodom do programovania, preto to nie je ideálna kniha pre človeka, ktorý nikdy neprogramoval. Kde sú potrebné nutné odbočky do nejakého vysvetľovania, ako napríklad keď hovorí o cookies alebo session, tak k nim spraví minimálny nutný odskok a pokračuje ďalej.

Knihu som zhltol za pomerne krátky čas a hoci moje štúdium PHP týmto neskončilo, našiel som tam presne ten koncentrovaný základ, ktorý som hľadal. Ak ste na tom podobne ako ja, že ste PHP poznali a potrebujete si osviežiť pamäť, alebo poznáte iné jazyky a tušíte, ako sa v PHP programuje a chcete len chytiť syntax, knihu vám vrele odporúčam. S podobným názvom a rozsahom vyšli ešte knihy Java: The Good Parts, HTML and CSS: The Good Parts a JavaScript: The Good Parts. Nečítal som ich, ale viem, kde začnem hľadať, ak budem potrebovať osviežiť niektorú z týchto tém.