ObrázokDnes to nebude o knihe ani o konkrétnej technológii. Dnes to bude o tom, ako hovoril jeden z profesorov počas môjho vysokoškolského štúdia: „Najnebezpečenejšie je, ak neviete, čo neviete.“ Inak povedané to, že viete, že neovládate nejakú technológiu alebo nástroj je zle, ale horšie je, ak o nej alebo o ňom ani len netušíte. A teda si v kľude sedíte a hovoríte si: „Veď ja to všetko poznám. Všetko som už videl.“ A pritom tam vonku je také množstvo vecí, o ktorých ani nemáte tušenie. Je to ako pozerať sa na hviezdnu oblohu a hovoriť si: „Poznám všetky hviezdy. Veď sa na nich pozerám.“ A pritom vidíte maličkú časť mliečnej dráhy. Dnes to bude o tom, že na radare vášho technologického poznania by sa mali stále objavovať nejaké novinky, ktoré stoja za bližšie preskúmanie. Dnes to bude o Technology Radar od ThoughtWorks.

Nie je to kniha ani časopis. Viac to pripomína reklamný leták ako čokoľvek iné, ale je to plné pojmov, ktoré vám môžu pripadať divné. Je to popis toho, čomu by ste sa mali venovať v blízkej dobe, ak chcete ostať „in“ vo svete informačných technológií. A v svete IT byť „in“ nie je vecou dobrého pocitu ale prežitia.

Je to občasník, ktorého nové číslo sa objaví asi vtedy, keď je na to materiál. Okrem krátkeho popisu pojmu (ktorým je technológia, technika, programovací jazyk, nástroj, platforma…) je tam grafické znázornenie toho, ako „ďaleko“ je daný pojem od vás na radare. Teda, ako veľmi je pre vás relevatný, a teda koľko času by ste mu mali venovať. Čím je bližšie, tým je dôležitejší.

Pre mňa osobne nemá popisný text ani grafické znázornenie takú cenu, ako to množstvo pojmov, s ktorými sa tu človek stretne. Parádne to otvára obzory a ukazuje, čo všetko ešte neviem a čo všetko je „tam vonku“. A to sa deje v pravidelných intervaloch, pričom niekto za vás sa stará o to, aby ste dostávali vždy to, čo je relevatné (kvalita toho výberu je samozrejme daná profesionalitou ThoughtWorks, ale to je firma, ktorá má v oblasti vývoja IT dobré meno). A úplne najlepšie je, že je to zadarmo :). Stačí sa len prihlásiť do mailing listu a potom si len raz za čas pozrieť, čo je nové v svete IT a čo by ste si mali pozrieť/naštudovať.

Najnovšie veci, ktoré sa len teraz začali zaradzovať do praxe, sa často zvyknú označovať ako „bleeding edge“. Držať sa na „bleeding edge“ v IT je tak trochu ako surfovať. Je to činnosť, ktorá vyžaduje sústredenie a pozornosť a je veľa smerov, ktorým viete obrátiť svoj surf len aby ste zistili, že vlna vás minula a vy ste ostali niekde vzadu. Preto akýkoľvek prostriedok, ktorý vám to vie uľahčiť, stojí za pozornosť.