ObrázokAk si zadáte pojem time-management (riadenie osobného času alebo sebariadenie) do vyhľadávača, zobrazí vám to určite obrovské množstvo odkazov (mne Google ukázal 1 390 000). Je to téma, ktorá je vďačná, pretože ľudia majú pocit, že tak dokážu získať viac času. To je ale omyl, keďže času je stále rovnaké množstvo. To tajomstvo je v tom, ako ho využívame. Toto je môj osobný výber piatich najlepších kníh o time-managemente, ktoré som mal to potešenie čítať.

5. miesto: 7 návykov skutočne efektívnych ľudíStephen R. Covey – kniha, ktorá hovorí viac o filozofii ako systéme riadenia. Nenaučí vás chodiť, ale ukáže vám smer, ktorým treba ísť. A tiež obsahuje zopár myšlienok, ktoré vám vedia priniesť kľud v tejto hektickej dobe. Možno by do oblasti time-managementu nemala patriť, ale Covey sa v nej snaží venovať aj tejto téme a nastavenie priorít v živote je pre time-management nevyhnutné.

4. miesto: Time-management for System AdministratorsThomas A. Limoncelli – kniha, o ktorej som nikdy predtým ani nikdy po tom, ako som ju čítal, nepočul. Možno preto, lebo je tak veľmi úzko cielená na skupinu administrátorov. To je ale len ilúzia, pretože rieši typický problém: celý deň náhodne prichádzajú rôzne súrne požiadavky, ktoré je potrebné čo najskôr riešiť a popritom pracovať samozrejme na dlhodobých úlohách. Povolaní, v ktorých sa stretnete s niečim takým, je podľa mňa omnoho viac. Obsahuje systém, ktorý ale pre mňa nebol až tak veľmi použiteľný (nazývaný The Cycle), ale nájdeme v nej hlavne množstvo rád, ako prežiť v prostredí, ktoré od vás stále niečo chce (a nezblázniť sa).

3. miesto: Done!Don Aslett – tohto autora som si obľúbil kvôli inej knihe – Clutter’s Last Stand – ktorá hovorí o tom, ako si ľudia zaplnia život vecami, ktoré už nepotrebujú a ako ich potom tie veci vlastnia. A v knihe Done! zvolil podobný prístup ale tento krát k osobnému času. Snaží sa naučiť rozlišovať čo je odpadom vo vašom čase a čo užitočnou vecou a ukazovať postupy ako sa toho odpadu zbaviť. Moju recenziu na túto knihu môžete nájsť tu.

2. miesto: Najprv zjedzte žabuBrian Tracy – prvá dobrá kniha o time-managemente, ktorá sa mi dostala do ruky. Neobsahuje systém, neobsahuje ani filozofiu, ale obsahuje množstvo rád, ktoré sú jednoduché a účinné zároveň. Je ich tam 21, ale stačí, ak si osvojíte len niektoré z nich a zmena by mala byť citeľná. Jednoznačne odporúčam, ak nechcete v živote veľkú zmenu ale zlepšeniu sa nebránite.

1. miesto:GTD Umenie byť produktívny a bez stresuDavid Allen – táto kniha sa možno dostala na prvé miesto vďaka tomu, že sa mi dostala do rúk práve vtedy, keď som ju najviac potreboval. Množstvo pravidiel, ktoré obsahuje sa nachádzajú v rôznej forme aj v ostatných knihách. Ja som sa k nej dostal v čase, keď som vedel, čo chcem, ale nevedel som, ako to všetko zorganizovať. A organizovanie a systém sú hlavnými ťažiskami tejto knihy. Nečakajte filozofiu, ani žiadne nezávislé rady. GTD je systém ako zvládnuť to všetko, čo sa na vás v živote valí. A to s prehľadom. Okrem tejto knihy napísal Allen aj ďalšie dve pokračovania, kde sa pokúša svoj systém rozvíjať rôznymi smermi, ale základ obsiahnutý v tejto knihe je aj tak najlepší. Ak si neviete rady so svojim životom a máte dosť sebadisciplíny začať používať systém na jeho organizáciu, pri tejto knihe by ste mali začať.

Určite to nie sú všetky dobré knihy o time-managemente. Dobrých kníh je omnoho viac a určite tu tiež chýbajú tie, ktoré som nečítal. 🙂 Čo je ale zaujímavé, že v niekoľkých základných veciach sa zhodujú skoro všetky (ako napríklad: ujasniť si, čo je ďalší krok, ak riešite nejakú záležitosť). Práve to dáva nádej, že cesta za organizovaným životom nie je nekonečné blúdenie, ale má cieľ, do ktorého sa dá dosť a zotrvať tam. Len treba vedieť kadiaľ vedie cesta a vykročiť…