ObrázokZmeniť firmu za chodu je ťažké. Proti zmene pôsobí obrovské množstvo existujúcich zvykov, dlho používaných písaných aj nepísaných pravidiel a často aj nechuť niečo meniť a pasivita. Na druhej strane je zmena krok do neznáma. Je to ako keď hľadáte nejaké miesto v cudzom meste. Viete kam chcete ísť, ale kým tam neprídete, nie ste si istý, či idete správne. Zaviesť Agile môže byť ťažké. A väčšinou aj je. Potrebujete silu, aby ste odolali tlakom proti zmene, a tiež vieru, že cieľ existuje, pokiaľ do neho neprídete. Obidve dokážete nájsť v dobrej knihe. Toto je môj osobný výber piatich najlepších kníh o Agile, ktoré som mal to potešenie čítať.

5.miesto – Lisa Crispin, Janet Gregory – Agile Testing – testovanie je činnosť, na ktorej sa často a rado pri vývoji šetrí (žijúc v ilúzii, že programátori presne vedia, čo majú programovať a urobia to 100% bez chyby). Preto táto kniha stojí za zmienku. Pozdvihuje testovanie na inžiniersku disciplínu rovnocenú programovaniu a ukazuje jeho miesto v agilnom svete. Je tiež výbornou odpoveďou na otázku, či sa v Agile aj inak testuje a prečo. Moju recenziu na túto knihu môžete nájsť tu.

4.miesto – Johnathan Rasmusson – The Agile Samurai – toto je kniha pre ľudí, ktorí sa otriasajú pri slove „teória“. Je to kniha plná humoru a obrázkov, ale nemýľte si ju s detskými knihami. Jej výpovedná hodnota o tom, čo sú agilné metódy a ako ich používať, je dostatočná. Je to všetko len podané tak, aby sa to dobre a ľahko čítalo. Kníh s takýmto prístupom nie je až tak veľa, preto je pomerne vzácna. Recenzia tejto knihy sa nachádza tu.

3.miesto – Mike Cohn – Agile Estimation and Planning – rád hovorím (a možno som to niekde čítal a nie je to z mojej hlavy), že odhadovanie softvérových projektov je ako čierna mágia. Alebo ako predpoveď počasia. Ale tá predpoveď má byť aspoň na pol roka dopredu, a pritom všetci očakávajú, že to bude veľmi presné. Toto ale nefunguje a asi nikdy nebude. Ale ak nie toto, tak čo potom? Odpoveď môžete nájsť v tejto knihe. Vysvetľuje, ako môže fungovať plánovanie, ktoré neurčitosť budúcnosti akceptuje a nie ignoruje. Je to kniha, ktorá je úzko zameraná na túto oblasť, ale zároveň je veľkým prínosom, pretože rozoberá tému, ktorá je veľmi ťažká a kde každá myšlienka môže byť cenná. Moju recenziu na túto knihu môžete nájsť tu.

2.miesto – James Shor, Shane Warden – The Art of Agile Development – kniha ako mnohé ostatné a predsa trochu iná. Vysvetľuje Agile, ale dáva tomu vysvetľovaniu jednu nezameniteľnú črtu – metafory. Aj keby sa na prvý pohľad mohlo zdať, že to nie je až tak dôležité, metafory dokážu ľudom priblížiť novú techniku omnoho viac ako 1000 iných slov. Kniha ich obsahuje mnoho. Okrem toho obsahuje prehľadnú sadu techník, z ktorej si viete vyberať podľa vôle. Dobrá kniha pre začiatok, aj pre ďalší rozvoj Agile. Recenzia tejto knihy sa nachádza tu.

1.miesto – Mike Cohn – Succeeding with Agile – zatiaľ najlepšie, čo sa mi o Agile dostalo do ruky. Dobré na nej je, že obsahuje komplexné informácie. Teda dotýka sa všetkých tém, a to minimálne natoľko, aby ak s Agile začínate, ste si vedeli predstaviť, čo vás v tej oblasti čaká. Od postupov zavádzania, cez princípy Agile, až po špecifické témy typu, ako merať ako veľmi ste agilný. Bola to jedna z prvých kníh, s ktorou som začínal a ak by som si mal vybrať znovu, tak by som neváhal. Moju recenziu na túto knihu môžete nájsť tu.

Softvér býva často komplikovaná záležitosť. Pridajte k tomu riadenie ľudí, a čo horšie, vývojárov, ktorí vedia byť naozaj svojskí a dostanete zaujímavý kokteil, ktorého držanie v chode a správnom smere vyžaduje určitú formu majstrovstva. A ako som kdesi čítal, majstrovstvo je len podvedomá schopnosť rozpoznávať známe vzory a aplikovať existujúce riešenia. Tieto knihy sú plne vzorov vývoja softvéru a ich riešení. A to všetko v Agile kabáte, ktorý vám umožňuje dýchať aj vo svete, kde dnes je všetko úplne inak, ako bolo včera.