ObrázokNiekedy sa to prihodí. Nájdete knihu, ktorú ste ani nehľadali. Len tak si surfujete internetovým kníhkupectvom a zrazu narazíte na titul, o ktorom by vás ani nenapadlo, že existuje, ale hneď viete, že by ste to chceli mať v rukách. Presne to sa stalo minule aj mne. Táta Geek od Kena Denmeneada.

Kedysi sa ma ktosi spýtal, čo ma baví na programovaní. Odpovedal som, že je to ten moment, keď sa váš program rozbehne a robí to, čo má. To totiž znamená, že sa mi podarilo pochopiť nejakú komplikovanú vec, vystavať z jednotlivých častí celok a spustiť ho. Tento pocit nemusí prísť len pri programovaní, ale pri akejkoľvek činnosti, ktorá zahŕňa pravidlá a znalosti, ktoré je nutné absorbovať a na základe nich niečo vytvoriť. Ak v sebe občas cítite podobné pocity, na základe takýchto udalostí je kniha Táta Geek vhodná aj pre vás.

Kniha je totiž určená ľudom, ktorí majú radi technické hračky, s ktorými sa dá vymýšľať kadečo a zároveň majú deti. A chcú tieto dve oblasti svojho života nejako prepojiť. Kniha je v podstate zoznam návodov na rôzne činnosti, ktoré vám umožnia byť geekom a rodičom zároveň.

Hneď prvý je napríklad postup, ako pomocou fotoaparátu, postavičiek z Lega a nejakého grafického programu vytvoriť komix. Alebo si z jednoduchých pomôcok vyskladať na záhrade vodnú šmýkalku (dokonca ako sa na nej šmýkať, aj keď nemáte na záhrade svah). Od takýchto jednoduchých (nebojím sa povedať, že remeselných) nápadov sa kniha prepracováva aj ku komplikovanejším, ako je založenie vlastného kompostoviska alebo hydroponické pestovanie.

Jednotlivé aktivity sú rozdelené do niekoľkých kategórií, ako napríklad: hry na vonku, hry so vzdelávaním alebo len jednoduché zábavky (napríklad nápoj, ktorý vie po čase vybuchnúť ako časovaná bomba). Každá aktivita má pritom popis časovej aj zručnostnej náročnosti. Aj to, koľko vás bude stáť peňazí a koľkokrát ju neskôr viete použiť. Kniha je v podstate katalógom hier a nápadov, z ktorých si viete niečo vybrať, ak už vás nebaví kopať do lopty (nič proti futbalu) alebo stavať lego (a proti legu už vôbec nič).

Myslím, že to je všetko, čo by som o tejto knihe povedal. Aj keď toho nie je mnoho, tá základná správa, ktorá sa k vám mala dostať je: existuje kniha pre rodičov, ktorí si geekmi. Hm, zaujímavé nie?